KARAGÖZ SİNEMA ATÖLYESİ LİSELER SİNEMA KULÜPLERİ

Özet: GENÇ SİNEMACILARIN KISA FİLMLERİ SEYİRCİSİ İLE BULUŞTU

Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Sinema Atölyesi’nin liselerde oluşturduğu sinema kulüplerine katılıp eğitim alan öğrencilerin ve öğretmenlerin kendi senaryoları ve oyunculuklarıyla hazırlanan kısa filmler Tayyare Kültür Merkezi’nde izleyicisi ile buluştu. Bursalı sinemaseverlerin, öğrencilerin ve ailelerinin katıldığı özel gösterim ilgi ile takip edildi.
Karagöz Sinema Atölyesi; Tayyare Kültür Merkezinde gösterilen Animasyon Filmler ve İlçelerde gösterilen çocuk filmlerinin yanı sıra 7 den 70 e tüm Bursalı sinemaseverlere oyunculuk, senaryo ve film yapım eğitimleri vermeye devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Sinema Atölyesi ilk kez 2018 – 2019 Eğitim yılı içerisinde bu yıl pilot uygulama olarak başlatılan ve üç merkez ilçe Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer de seçilen 3 farklı lise de Sinema Kulüpleri oluşturdu.
Yıldırım Kaşgarlı Mahmud Anadolu Lisesi, Osmangazi Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Nilüfer Feriha Uyar Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde oluşturulan Sinema Kulüplerine 120 ye yakın öğrenci katıldı. Katılan öğrencilere Oyunculuk, Senaryo ve Film yapım üzerine eğitimler verildi. Eğitimlerin sonunda öğrencilerle birlikte oluşturulan senaryolar yine öğrencilerin oynadığı kısa filmler haline dönüştürüldü. Çekilen filmlerin izlendiği özel gösterime Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Hüseyin Buran ve çok sayıda davetli katıldı. Bu özel günde konuşan Hüseyin Buran Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerle böyle çalışmalar içerisinde bulunmak ve gençlere destek olmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak daima gençlerin yanında olacaklarını söyleyen Hüseyin Buran, Karagöz Sinema Atölyesinin projesinin önümüzdeki sene daha da genişletilerek devam edeceğini belirtti. Programda Yıldırım Kaşgarlı Mahmud Anadolu Lisesinin “Perstektip” Osmangazi Cumhuriyet Anadolu Lisesinin “ Katılım” ve Nilüfer Feriha Uyar Kız Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinin “Bağımlılık” filmleri gösterildi. Gösterim sonun da Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Hüseyin Buran emeği geçen öğretmenlere çeşitli hediyeler verdi. İlk kez bir film deneyimi yaşayan öğrencilere ise Katılım belgesi verildi.

Seanslar:

Detay:

Fragman: