KARAGÖZ SİNEMA ATÖLYESİ

Karagöz Sinema Atölyesi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm İzleyici-Seminer, İkinci bölüm Uygulama-Teknik bölümüdür.  İzleyici-Seminer bölümüne 14 yaş üstü herkes katılabilir. Uygulama-Teknik bölümüne ise İzleyici-Seminer bölümüne devam eden ve yeterlilik gösteren 18 yaş üstü kişiler arasından seçilecekler alınacaktır.

 

Bursa’nın merkezinde, Heykel de, Tayyare Kültür Merkezin de bir araya gelen sinema tutkunları unutamayacakları bir deneyim yaşıyorlar.

Sinema tutkunları önce film çekiminde gerekli olan teknik ve kuramsal bilgi konusunda eğitiliyorlar.  Bir öykü senaryolaştırıp filme dönüştürüyor.

İzleyici ve seminer bölümüne 14 yaş üstü her yaş grubundan kişi başvurabiliyor. Katılımcıların sinema tekniği üzerine hiç deneyimi olmadığı varsayılarak, tüm konular uygulamalı ve örnekler eşliğinde temel unsurları ile ele alınıyor.

Atölyenin en büyük avantajı, sinema ile ilgilenenlere işin mutfağını görme ve film yapma aşamasının her sürecinde çalışma şansı sunması. Sinemaseverler film seti deneyimi yaşama, koordinasyon nasıl sağlanır öğrenme, her noktada dönüşümlü görev alarak film yapma sürecinin bütününü kavrama ve yoğunlaşmak istedikleri noktaları keşfetme olanağını yakalıyor. Aynı zamanda bilinçli bir sinema izleyicisi yaratmayı ve kişilerin genel sinema kültürünün geliştirilmesini hedefleyen film atölyesi, programını tüm katılımcıların yararlanabileceği bir şekilde sunmaya büyük özen gösteriyor.

Bugüne kadar atölyeye katılan yüzlerce kişi, sinema dünyalarına yeni bir boyut kazandırdılar, sıcak dostluklar edindiler. Bazıları ise gruplar oluşturarak gerçekleştirdikleri kısa filmler ile ulusal ve uluslararası festivallere kabul edilecek ve ödüller alabilecek düzeyde yapıtlara imza attılar.
Sınırlı sayıda öğrencinin kabul edildiği bu atölyenin yeni döneminde yer almak isteyenler başvuru formunu doldurarak kayıt yaptırabilirler